8 stycznia 2018

V edycja budżetu partycypacyjnego w Tychach

W poniedziałek 8 stycznia rozpoczyna się zgłaszanie projektów do kolejnej, piątej edycji budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy będą mogli składać swoje propozycje do 19 lutego br. Potem projekty będą weryfikowane i sprawdzane pod względem formalnym i merytorycznym przez wydziały i jednostki Urzędu Miasta Tychy. Wyniki wstępnej weryfikacji będą znane do końca kwietnia 2018 r. W tegorocznej edycji po raz pierwszy zgłaszać projekty i głosować będą mogły dzieci. Do tej pory, by uczestniczyć w programie trzeba było mieć skończone 16 lat.

Swój projekt może zgłaszać każdy mieszkaniec jednego z 24 Okręgów Konsultacyjnych. Jednak trzeba przestrzegać kilku zasad:
  • projekt musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku, w tym przypadku roku 2019, 
  • szacunkowe koszty zadania nie mogą przekroczyć kwoty przeznaczonej na Budżet Partycypacyjny dla danego Okręgu Konsultacyjnego, 
  • jeżeli zadanie ma charakter inwestycyjny, to powinno ono być zlokalizowane na terenie należącym do miasta lub terenie należącym do miasta i oddanym w użytkowanie wieczyste. Własność terenu można ustalić korzystając z map przygotowanych dla poszczególnych Okręgów Konsultacyjnych, zamieszczonych na stronie:umtychy.pl/sit/ oraz pod numerem tel. 32 776 34 55 lub osobiście w biurowcu „Centrum Balbina" przy ul. Barona 30, pok. 209,
  • do formularza z propozycją projektu należy dołączyć listę z podpisami 15 mieszkańców danego okręgu popierających zadanie, mapkę z propozycją lokalizacji, uchwałę wspólnoty mieszkaniowej lub zgodę spółdzielni mieszkaniowej na realizację zadania, jeżeli zadanie zlokalizowano na terenie oddanym w użytkowanie wieczyste oraz zgodę opiekuna prawnego, jeżeli wniosek jest złożony przez osobę niepełnoletnią.
Projekty można zgłaszać na specjalnie przygotowanych formularzach dostępnych na stronie internetowej razemtychy.pl oraz w Punktach Konsultacyjnych.

Formularz z propozycją projektu można złożyć osobiście w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia, ul. Barona 30, pok. 209 lub w Urzędzie Miasta Tychy w Biurze Obsługi Klienta al. Niepodległości 49, mailowo na adres: kontakt@razemtychy.pl oraz listownie na adres: Urząd Miasta Tychy, 43-100 Tychy, al. Niepodległości 49 z adnotacją na kopercie „Budżet Partycypacyjny".

Mieszkańcy, którzy potrzebują pomocy przy wypełnieniu wniosku, chcą porozmawiać na temat swoich pomysłów lub szczegółowo poznać procedurę V edycji zapraszamy do Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia mieszczącego się przy ul. Barona 30 pok. 209.

20 lutego rozpocznie się ocena formalna i merytoryczna poszczególnych projektów. Ten etap potrwa do końca kwietnia. Informacje podsumowujące tę część projektu zostaną opublikowane na stronie razemtychy.pl. W przypadku wydania negatywnej oceny dla projektu zostanie podany również powód takiej oceny. 7 maja ruszą spotkania z mieszkańcami - autorami poszczególnych projektów. Cztery miesiące później – 7 września rozpocznie się głosowanie. Głosować będzie można we wszystkich okręgach jednocześnie przez 15 dni - do 21 września 2018 r., w tym bezpośrednio i korespondencyjnie w dni robocze. Wyniki głosowania zostaną opublikowane do 5 października 2018 roku.

W sumie od początku funkcjonowania budżetu partycypacyjnego w Tychach złożono blisko 800 projektów, z których ponad 200 zostało zrealizowanych.  W 2015 roku złożono 174 wnioski, do głosowania przeszło 121 wniosków,  zrealizowanych - 48, 2016 r. - złożono 183 wnioski, do głosowania przeszło 135 wniosków, zrealizowanych - 68, 2017 r. - złożono 181 wniosków, do głosowania przeszło 124 wnioski, zrealizowano - 49, realizację 1 zadania przesunięto na 2018 r., a w 2018 r. - złożono 171 wniosków, do głosowania przeszło 106 wniosków, do realizacji przekazano 55 wniosków.
(źródło: UM Tychy)